Sportowa Warszawa

Sportowa Warszawa

Zajęcia dla warszawianek i warszawiaków na siłowni plenerowej

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: wtorek, 5 listopad, 2019 - 12:39, aholownia

Osoby trenujące na siłowni plenerowej. fot. Osoby trenujące na siłowni plenerowej.

Zajęcia dla warszawianek i warszawiaków na siłowni plenerowej

W ramach realizacji zadania na siłowniach zlokalizowanych na obszarach parkowych m. st. Warszawy w dzielnicach: Śródmieście (siłownia na Polu Mokotowskim od strony ul. Waryńskiego na wysokości pomnika Lotników), Ochota (siłownia na Polu Mokotowskim od strony ul. Batorego przy parkingu), Praga-Południe (siłownia w parku Skaryszewskim) – zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem dostępnego na siłowniach sprzętu. Na siłowniach odbywało się ogółem 6 godzin zajęć tygodniowo w okresie od 6 maja do 30 września. W sierpniu była przerwa wakacyjna.

Zajęcia składały się z rozgrzewki, ćwiczeń na sprzętach w zielonej siłowni i rozciągania. Instruktor  indywidualnie podchodził do każdego ćwiczącego uczestnika. Zajęcia były skierowane do osób powyżej 18 roku życia z różnych grup społecznych, w tym kobiet i mężczyzn, osób nieaktywnych ruchowo i osób z nadwagą oraz mających problemy z utrzymaniem właściwej wagi, a także młodzieży dorosłej i seniorów oraz dostosowane do potrzeb i możliwości uczestników. Tempo ćwiczeń było dostosowywane do możliwości każdego uczestnika. Podczas zajęć przekazywane były informacje o prozdrowotnych zaletach regularnych treningów i ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Informacja o zadaniu pojawiła się na stronie www.trzykroki.org. O zadaniu i jego realizacji informowaliśmy również mieszkańców Warszawy, rozdając ulotki w parkach oraz pobliskich miejscach publicznych oraz na małych plakatach, które zostały umieszczone przy siłowniach. Promowały one program oraz działania m. st. Warszawy w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i zdrowego stylu życia. Instruktorzy zostali wyposażeni w koszulki z logo Miasta.

Na zajęcia zgłaszali się uczestnicy innych działań fundacji, w tym seniorzy, oraz chętni, którzy przypadkowo zobaczyli grupę na zajęciach i przyłączali się do ćwiczeń. Największą frekwencję odnotowano w kolejności: w parku Skaryszewskim i na Polu Mokotowskim w rejonie Mokotowa. Wydaje się to związane z faktem, że odbywały się tam od lat zajęcia nordic walking i grupy nordic walking korzystały z ww. siłowni. Na Polu Mokotowskim w rejonie Śródmieścia odnotowano mniejszą frekwencję.
Instruktorzy otrzymali też sporo propozycji „uatrakcyjnienia zajęć” w toku ewaluacji i chętnie z rozsądnych skorzystali. M.in. wprowadzono na życzenie niektórych grup rozciąganie na matach, marszobieg w ramach rozgrzewki oraz elementy jogi. Z pewnością fundacja skorzysta z sugestii uczestników w razie realizacji projektów na siłowni.

Nadesłano: M.Zienkiewicz, Biuro Sportu i Rekreacji