Sportowa Warszawa

Sportowa Warszawa

Warszawa wśród miast, w których udało się dokończyć sezon 2019/2020

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: czwartek, 26 marzec, 2020 - 10:45, a.wasowska

 CITY TRAIL Nadesłała: J. Grzywaczewska fot. CITY TRAIL Nadesłała: J. Grzywaczewska

CITY TRAIL: Warszawa wśród miast, w których udało się dokończyć sezon 2019/2020
To sytuacja bez precedensu. Po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii ogólnopolskiego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden organizatorzy zmuszeni byli odwołać bieg, a w zasadzie siedem biegów szóstej – ostatniej serii sezonu 2019/2020. Warszawa znalazła się wśród trzech miast, które zdążyły dokończyć rywalizację. Z powodu sytuacji epidemiologicznej w Polsce nie odbyło się natomiast uroczyste podsumowanie edycji, podczas którego miały być wręczone nagrody oraz medale.
Warszawska rywalizacja rozpoczęła się 20 października 2019, a zakończyła 8 marca 2020. W sześciu biegach na dystansie 5 km wystartowało łącznie 1331 unikalnych biegaczy, którzy linię mety mijali 3653 razy. Kobiety stanowiły 36,5 % wszystkich zawodników, którzy pojawili się w Lesie Młociny. Największym biegiem był ten rozegrany 9 listopada (CITY TRAIL Bieg Niepodległości) – 656 uczestników, a średnia frekwencja to 609 osób. Sklasyfikowanych (a więc takich, którzy wzięli udział w co najmniej czterech biegach) zostało 532 biegaczy.
Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Daniel Żochowski. Drugie miejsce zajął Krzysztof Wasiewicz, trzecie – Piotr Parfianowicz. Tuż poza podium znalazł się Radosław Gromek, a piąte – ostatnie z nagradzanych miejsc wywalczył Artur Jabłoński. Wśród kobiet triumfowała Iwona Wicha, drugą lokatę wywalczyła Emilia Mazek, trzecie miejsce zajęła Izabela Parszczyńska, czwarte – Sara Dytłow, a na piątym uplasowała się Justyna Kostrzewska. Zwycięskie drużyny to z kolei pierwsze zespoły: DREAM RUN, adidas runners warsaw oraz @arkenya_team.
Zawodom dla dorosłych towarzyszyły biegi dla dzieci i młodzieży – CITY TRAIL Junior. Liczba unikalnych biegaczy to 569, a liczba osobostartów – 1601. Średnia frekwencja wyniosła 267 zawodników, a sklasyfikowanych zostało 241 młodych sportowców. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się bieg październikowy – wzięło w nim udział 386 zawodników.
Odwołanie uroczystej gali podsumowującej edycję oznacza zmianę formuły wręczenia medali i nagród. – Ogromnie żałujemy, że nie będziemy mogli w tym roku spotkać się z naszymi biegaczami w odświętnej atmosferze, która zawsze towarzyszy galom. Ta warszawska miała odbyć się w Kinie Wisła – mówi Justyna Grzywaczewska z ekipy organizacyjnej CITY TRAIL. - Sytuacja jest dynamiczna, na ten moment odłożyliśmy w czasie możliwość odbierania pamiątkowych medali w formule, jaką wymyśliliśmy – głównie w sklepach sieci Sklep Biegacza. Musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na rozwój wydarzeń. Gorąco zachęcamy naszych biegaczy do śledzenia strony www.citytrail.pl oraz naszego profilu na Facebooku, gdzie na bieżąco informujemy o sytuacji.
Zawody CITY TRAIL odbywają się w dziesięciu lokalizacjach – poza Warszawą są to: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto i Wrocław. W 53. biegach sezonu 2019/2020 wzięło udział łącznie 9049 unikalnych biegaczy, z czego blisko 37 % stanowiły kobiety. Liczba osobostartów to 25 809 osób, a średnia frekwencja to 492 osoby. Sklasyfikowanych zostało 5044 biegaczek i biegaczy. W zawodach CITY TRAIL Junior pobiegło 3571 unikalnych młodych sportowców, którzy linię mety mijali 10 081 razy. Średnia frekwencja z 53. biegów dziecięco-młodzieżowych to 191 zawodników, a sklasyfikowanych zostało 1936.
- Warszawa jest jedną z naszych największych lokalizacji. W tym roku średnia frekwencja na poziomie 609 dorosłych dała Warszawie trzecie miejsce wśród dziesięciu miast. Cieszy także rosnące zainteresowanie zawodami wśród dzieci i młodzieży – to w Warszawie zorganizowaliśmy największą imprezę dla juniorów, która przyciągnęła dokładnie 386 młodych sportowców. Najliczniejszą grupą wśród naszych juniorów są zawodnicy między 10. a 12. rokiem życia, a więc tacy, którzy zazwyczaj sami decydują o udziale w biegu. To dla nas duża satysfakcja - zaznacza Piotr Książkiewicz, pomysłodawca i inicjator cyklu CITY TRAIL, który powstał w 2010 roku w Poznaniu.
Informacje o biegach CITY TRAIL znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Sponsorem tytularnym cyklu jest Nationale-Nederlanden. Partnerzy główni to marki Salomon i Suunto. Parterami są sieć Sklep Biegacza oraz Good Food, Wydawnictwo Galaktyka i i-Sport.

Nadesłała: J. Grzywaczewska