Sportowa Warszawa

Sportowa Warszawa

Sportowa Akademia Veoli Junior

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: poniedziałek, 9 listopad, 2020 - 11:06, aholownia

Dwie przedstawicielki Przedszkola nr 154 trzymajace przyznane dyplomy. fot. Dwie przedstawicielki Przedszkola nr 154.

Warszawskie placówki nagrodzone za udział w wakacyjnym wyzwaniu Sportowej Akademii Veolia Junior

Karate, baseball, koszykówka, lekkoatletyka, pływanie i taekwondo – to dyscypliny olimpijskie, które w trakcie Veoliady – Olimpiady Przedszkolaków on-line poznali najmłodsi. W sportowej przygodzie dzieciom towarzyszył lisek SAVuś - maskotka SAV Junior, a placówki zmierzyły się w konkursie. W środę, 4 listopada 2020 roku, dyrektorzy i nauczyciele zwycięskich przedszkoli odebrali wyróżnienia.

Sportowa Akademia Veolia Junior (SAV Junior) to odpowiedź na zwiększający się problem niewystarczającej aktywności fizycznej dzieci, a celem projektu jest wyposażenie przedszkolaków w podstawowe umiejętności ruchowe, dzięki którym dzieci będą sprawne i przygotowane do uczenia się w przyszłości bardziej złożonych form ruchu, takich jak gra w piłkę nożną, rzucanie frisbee, pływanie kajakiem czy trenowanie sztuk walki. Zdobywając kolejne sprawności, dzieci rozwijają nie tylko cechy motoryczne, ale i kompetencje społeczne potrzebne do funkcjonowania w grupie, czy czekającej ich już wkrótce nauki w szkole. Celem projektu jest także zbudowanie nawyku codziennej aktywności fizycznej oraz podniesienie świadomości rodziców w tym zakresie. Sportowa Akademia Veolia Junior realizowana jest w Warszawie w partnerstwie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy. 

Sytuacja związana z COVID-19 diametralnie zmieniła realia pracy przedszkoli, dlatego program w tym roku realizowany jest w innowacyjnej odsłonie (on-line). W okresie wakacyjnym, przedszkola z 10 miast w Polsce, w tym z Warszawy, wzięły udział
w Olimpiadzie Przedszkolaków on-line – Veoliadzie. Uczestnicy programu mieli możliwość bawić się i wirtualnie stanąć do sportowej rywalizacji z rówieśnikami. Każdemu z tygodni Veoliady przypisana była inna dyscyplina olimpijska. Placówki otrzymały gotowe materiały do pracy z dziećmi – filmiki z zabawami ruchowymi, wzbogacone o wartość edukacyjną i karty pracy, które zachęcały dzieci do ruchu
i rozwijania kreatywności.

Dzięki zaangażowaniu w cykliczne wyzwania, przedszkola przygotowywały się do ostatecznego konkursu. Podsumowaniem całego cyklu było nadesłanie zgłoszenia konkursowego w dowolnej twórczej formie, w którym placówka miała za zadanie podsumować swój udział w Veoliadzie.
Ze wszystkich zgłoszeń postanowiliśmy wyróżnić trzy przedszkola, które wykazały się wyjątkowym zaangażowaniem i kreatywnością. Bardzo się cieszymy, że warszawskie placówki zdecydowały się na udział w naszym projekcie w tym trudnym czasie. Było to dla nas wszystkich wyzwanie organizacyjne i koordynacyjne, ale było warto. Veoliada przyniosła nam wszystkim, a przede wszystkim dzieciom dużo aktywności i dobrej energii - mówi Aleksandra Żurada, Dyrektor Komunikacji Veolia Energia Warszawa S.A.

W Warszawie wyłoniono trzy zwycięskie placówki:
1. Przedszkole nr 154 w Warszawie
2. Przedszkole nr 81 w Warszawie
3. Przedszkole nr 151 w Warszawie

Choć ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, nie mogło odbyć się uroczyste spotkanie z wszystkimi przedszkolami, maskotka SAV Junior – SAVuś odwiedziła każdą placówkę, by na ręce dyrekcji złożyć gratulacje, dyplomy dla przedszkola i certyfikaty dla zaangażowanych nauczycieli.

Nadesłano: M.Stachowiak, Veolia