Sportowa Warszawa

Sportowa Warszawa

RUGBY NA WÓZKACH. 24 i 25 kwietnia 6 ekip w turnieju w Karczewie...

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: środa, 22 kwiecień, 2015 - 14:21, kprzygoda

RUGBY NA WÓZKACH. 24 i 25 kwietnia 6 ekip w turnieju w Karczewie Zapraszamy

Turniej Polskiej Ligi Rugby na Wózkach, w którym walczyć będą zawodnicy z całej Polski. Turniej odbywać się będzie w Karczewie, na Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji MOSiR Karczew, ul. Bohaterów Westerplatte 55.

Nadesłała: Izabela Franczak, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji „FAR”. fot. Nadesłała: Izabela Franczak, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji „FAR”.

Serdecznie zapraszamy do oglądania tej jakże ciekawej dyscypliny sportu dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Turniej odbędzie się w Karczewie w terminie 25-26.04.2015. W turnieju weźmie udział 6 drużyn trzecioligowych. Sportowcy po urazie rdzenia kręgowego, na pancernych wózkach przemierzający boisko z prędkością błyskawicy to nieczęsty widok na naszych parkietach. Specjalna konstrukcja wózków umożliwiająca im zderzanie przy dużej prędkości powoduje, że ta mało popularna dyscyplina sportu jest wyjątkowo widowiskowa. Dyscyplina ta jest najbardziej popularną na świecie zespołową grą sportową dla osób niepełnosprawnych ruchowo, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Rugby na Wózkach powstało w 1970 roku w Kanadzie, do Polski zostało przyniesione przez Szwedów w 1997 roku, a w 2000 roku rugby stało się oficjalnie dyscypliną paraolimpijską. Polska Liga Rugby na Wózkach powstała jesienią 2001 roku. Fundacja Aktywnej Rehabilitacji od 1988 roku działa na rzecz osób po wypadkach, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Głównym celem popularyzowania tej dyscypliny sportu przez Fundację było wdrożenie do zaawansowanej formy usprawniania i usamodzielniania osób z porażeniem czterokończynowym – najcięższą formą dysfunkcji narządu ruchu. Początkowo trening rugby na wózkach proponowany był jako forma kontynuacji usprawniania poobozowego. Zainteresowanie dyscypliną okazało się tak wielkie, że w sezonie 2015 w rozgrywkach Polskiej Ligi Rugby na Wózkach będzie brało udział 17 zespołów z całej Polski, a ciągle powstają nowe inicjatywy i liczba zawodników systematycznie wzrasta. Drużyny podzielone na trzy ligi walczyć będą między sobą przez kolejne turnieje w sezonie. Warto dodać, że Polska Liga należy do największych lig w Europie (po Niemczech – ok. 30 zespołów), a nasza reprezentacja miała okazję wielokrotnie uczestniczyć w Mistrzostwach Europy i Świata, zajmując 8 miejsce na Mistrzostwach Świata Vancover w 2010 roku, 5 miejsce na Mistrzostwach Europy w Szwajcarii w 2011 roku. Żywe relacje z imprez, podczas których osoby niepełnosprawne całym swoim zachowaniem demonstrują pozytywne nastawienie do życia, zaangażowanie i wolę zwycięstwa, niosą ze sobą bardzo ważny przekaz społeczny. 

Szczegółowe informacje na temat Polskiej Ligi Rugby na Wózkach i wszystkich turniejów w sezonie można znaleźć na stronie internetowej – www.rugby.far.org.pl oraz na facebooku - https://www.facebook.com/pages/Polska-Liga-Rugby-na-W%C3%B3zkach/6911143...

Nadesłała: Izabela Franczak, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji „FAR”, Ul. Inspektowa 1, 02-711 Warszawa, Tel. 22 651 88 02 wew. 39, www.far.org.pl, www.rugby.far.org.pl

Wspieramy osoby z niepełnosprawnościami w ich walce o niezależność i miejsce w społeczeństwie.

Zapraszamy do kibicowania!

Chcemy pokazać, że życie z niepełnosprawnością nie musi być smutne i pozbawione nadziei, że jest w nim miejsce na śmiech, zabawę i naukę, a także rywalizację sportową i wolę zwycięstwa tak jak w życiu każdego z nas.

Zobacz na mapie

1.
zamknij
Hala MOSiR Karczew k. Warszawy Dane adresowe:
Bohaterów Westerplatte 55
rugby na wózkach
05- 480 Karczew

Pliki do pobrania

 1. 1.
  Harmonogram meczowy.
  (plik: 15_i_rozpiska_meczy.pdf, rozmiar pliku: 325.66 KB)
  Pobierz
 2. 2.
  Nadesłała: Izabela Franczak, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji „FAR”.
  (plik: 15_i_plakat_1.jpg, rozmiar pliku: 4075.52 KB)
  Pobierz