Sportowa Warszawa

Sportowa Warszawa

Rekord podczas Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: poniedziałek, 9 listopad, 2020 - 11:00, aholownia

Uczestnicy Mistrzostw Polski w ergometrze podczas zawodów. fot. Uczestnicy Mistrzostw Polski w ergometrze podczas zawodów.

Rekord podczas Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze

W niedzielę na terenie Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Banacha w Warszawie rozegrano Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim. Bohaterem zmagań był Paweł Widawski, który poprawił rekord imprezy i rekord Polski jednocześnie.
W zmaganiach wzięło udział ponad 260 zawodniczek i zawodników z 36 uczelni, którzy rywalizowali w wadze lekkiej i otwartej. Trudno mówić o rekordzie frekwencji, bo stawka była znacznie mniejsza niż przed rokiem. Uczestnicy ruszali w seriach przez kilka godzin z niewielkimi przerwami technicznymi. W jednym momencie rywalizowano na dwudziestu ergometrach ustawionych w dwóch sektorach, a walka toczyła się do ostatniego pociągnięcia.
Na kilka godzin przed startem odbyło się oficjalne ważenie. Żeby znaleźć się w pierwszej, najlżejszej kategorii zawodniczki musiały ważyć poniżej 61,5 kg, a zawodnicy do 75 kg. Ci którzy nie zmieścili się w limicie musieli startować w grupie otwartej. Inni „zrzucali” wagę do niemal ostatniego momentu.
Tak było w przypadku Pawła Widawskiego, który nie odchudzał się, ale odwodnił organizm, tak żeby zmieścić się w kategorii lekkiej. Mimo osłabienia dystans 1000 metrów pokonał w rewelacyjnym czasie 2:54,3 i poprawił o ponad 3 sekundy rekord Akademickich Mistrzostw Polski wynoszący 2:57,6. Co więcej mało zabrakło mu do poprawienia rekordu świata wynoszącego 2:53.4.
- Po wyścigu byłem niezadowolony, bo moim celem był rekord świata. Zabrakło mi niewiele. To nie była kwestia zbyt ambitnego planu, ale odpuszczenia w środkowej części i trochę zwolnienia tempa. Taki wynik bierze się z kilku lat regularnej pracy. Mam za sobą też bazę w postaci przeszłości w sportach wytrzymałościowych i sportach walki. Moja waga optymalna to 79 kg i w wyniku zaszłości mam predyspozycję do nadmiernej ilości masy mięśniowej. Stąd też nie musiałem schudnąć, tyle co się mocno odwodnić co obniżyło moją dyspozycję – powiedział po swoim starcie zwycięzca i reprezentant Akademii WSB.
W wadze otwartej wśród pań górą były zawodniczki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy, które zdominowały podium. Po zaciętej walce o pierwsze miejsce wygrała Paulina Chrzanowska, która wyprzedziła na wirtualnym torze swoją koleżankę Izabelę Gałek. O wszystkim zadecydowała druga część dystansu.
- Pierwszy raz startowałam na takim odcinku, do tej pory rywalizowałam zawsze na 2000 m. Nie wiedziałam do końca jak rozłożyć siły. Początek pojechałam z głową, a później już tylko dokładałam. Na ergometrze ważne są nogi, one mają duży potencjał. Oczywiście góra też jest potrzebna, żeby wykończyć chwyt, ale mocne nogi to priorytet - powiedziała studentka pedagogiki, dla której to był pierwszy złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski na ergometrze.
Początkowo Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze rozegrane miały zostać w kwietniu, jednak zostały przełożone z powodu pandemii. Teraz też widząc rosnąca liczbę zakażeń i nowe obostrzenia nie było pewności czy uda się przeprowadzić zawody. Organizatorzy postarali się, aby wszystko przebiegało w bezpiecznych warunkach.
- Jest satysfakcja, gdy widzi się radość uczestników. Po to to robimy, żeby zawodnicy mogli ze sobą rywalizować i wyłonić najlepszych z grona akademickiego. Najwięcej czasu zajęły nam przygotowania, studiowanie procedur i wdrażanie ich. To była praca całego zespołu i udało nam się znaleźć optymalne rozwiązania – podsumował Rafał Jachimiak, dyrektor biura AZS Warszawa
W klasyfikacji generalnej zwyciężyły krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza wśród mężczyzn i bydgoski Uniwersytet Kazimierza Wielkiego wśród pań.
Organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze wioślarskim jest AZS Warszawa. Głównym sponsorem imprezy jest GRUPA LOTOS. Impreza dofinansowana przez Ministerstwo Sportu.
Partnerami wydarzenia są: m.st. Warszawa oraz Aktywna Warszawa i Uniwersytet Warszawski. Patronat medialny: Radio Eska, Onet i Przegląd Sportowy.
Waga lekka mężczyzn 
1. Paweł Widawski (Akademia WSB) - rekord AMP - 2:54,3
2. Dawid Wachowicz (UKW Bydgoszcz) - 3:00,5
3. Przemysław Szybkowski (PG Gdańsk) - 3:08,01
Waga lekka kobiet  
1. Joanna Solak (KUL Lublin) 3:37.9
2. Aleksandra Bańbor (PŚ Gliwice) 3:38.3
3. Magdalena Bryk (SGH Warszawa) 3:39.7
Open mężczyzn
1.Mateusz Biskup (WSG Bydgoszcz) 2:47,8
2.Bartłomiej Zalega (AWF Wrocław) 2:54,2
3.Adrian Górka (AWFiS Gdańsk) 2:55,4
Open kobiet
1.Paulina Chrzanowska (UKW Bydgoszcz) 3:23,6
2. Izabela Gałek (UKW Bydgoszcz) 3:27,1
3. Małgorzata Strybel (UKW Bydgoszcz) 3:27,9

 
Nadesłano: Robert Zakrzewski