Sportowa Warszawa

Sportowa Warszawa

Pożegnanie Pani Ireny Szewińskiej (1946-2018)

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: sobota, 30 czerwiec, 2018 - 13:40, kprzygoda

Pogrzeb Pani Ireny odbędzie się w czwartek 05.07.2018 roku o godz. 14:45 w Warszawie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Multimedalistka, Pani Irena Szewińska na Gali Stypendystów (16.05.2018) fot. Multimedalistka, Pani Irena Szewińska na Gali Stypendystów (16.05.2018)

W wieku 72 lat zmarła Irena Szewińska, najwybitniejsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu. W karierze zdobyła 7 medali olimpijskich, była prezesem PKOL i wybitnym członkiem MKOL. Zanim sięgnęła po 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe medale olimpijskie oraz 10 medali mistrzostw Europy – i zanim ustanowiła kilkanaście rekordów świata, musiała najpierw jako dziecko przeżyć powojenną pożogę, nędzę, głód oraz repatriacje ze Wschodu.

Zamieszkała w Warszawie. Odkryta w szkole jako wielki talent w biegach sprinterski została bohaterką Czwartków Lekkoatletycznych. Gdy w skoku wzwyż pobiła rekord Polski Młodziczek gazety ogłosiły narodziny Gwiazdy. Przez cały okres sportowej kariery (1961-1980) startowała w barwach Klubu Sportowego Polonia Warszawa. Ostatnie lata zawsze gotowa do wykonywania obowiązków, także tych honorowych.

Dla nas była wzorem do naśladowania. Dostojna jak „Prawdziwa Królowa Bieżni” ale zarazem ciepła i uczynna. Była "niedościgniona" - i taka zostanie w pamięci zarówno na kartach historii warszawskiego jak i światowego sportu. Spokojna, opanowana, uśmiechnięta oraz drobiazgowa.

Dla nas zawsze będzie - Przewodniczącą Kapituły Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy. Jeszcze w połowie maja baz zawahania przyjęła zaproszenie na Galę Stypendystów, żeby powiedzieć kilka słów do młodzieży, gratulować wyników swoim następcom. Cała Warszawa stała zmoknięta w korkach, ale nie Pani Irena, Nasza Wielka Mistrzyni, w towarzystwie męża, znowu była na czas … na starcie. Mieliśmy zaszczyt w ten deszczowy wieczór obok niej być … po raz ostatni.

Biuro Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy