Sportowa Warszawa

Koniec niezwykłej serii koszykarek Polonii Warszawa w derbach z AZS UW

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: poniedziałek, 22 luty, 2021 - 08:29, aholownia

Natalia Bucyk (nr 10) – koszykarka Polonii Warszawa w meczu derbowym fot. Robert Andrzej Oliszewski

Osłabione brakami kadrowymi koszykarki SKK Polonia Warszawa minimalnie uległy 17 lutego drużynie AZS Uniwersytet Warszawski (72:73). Tym samym końca dobiegła imponująca seria Polonistek, licząca 22 wygrane ligowe mecze, będąca jednocześnie nowym absolutnym rekordem klubowym w historii sekcji.

W derbowym pojedynku z przyczyn zdrowotnych w Polonii zabrakło Anny Pawłowskiej i Marty Mistygacz. Ta druga była w składzie meczowym, ale nie pojawiła się na parkiecie. Gotowe do gry, choć nie w pełni sił, były Izabela Błajda, Natalia Bucyk, Karolina Olszewska i Joanna Rudenko. Dodatkowo pierwszego trenera Macieja Gordona zastąpił jego asystent Piotr Rozwadowski.

Gospodynie już po 4 minutach 1. kwarty prowadziły 11:2. Poczynania Czarnych Koszul ożywiło wejście 18-letniej Alicji Janczak, która w ciągu 7 minut zanotowała 2 punkty i 4 asysty. W tej odsłonie koszykarki Polonii trafiły 8 z 10 rzutów za 2 pkt, dzięki czemu nie straciły kontaktu z rywalkami, które zwyciężyły w tej części 25:23. Druga kwarta była wyrównana (14:13 dla AZS UW). Po pierwszej połowie akademiczki prowadziły zaledwie 39:36.

Trzecia kwartę Polonistki zaczęły od serii 8:0. Znakomicie zaprezentowała się Martyna Leszczyńska, która zdobyła 11 pkt w tej tylko części meczu. Pod koniec 6. minuty tej odsłony Polonia prowadziła już 12 punktami (56:44). Jednak drużyna AZS UW odrobiła straty i przed ostatnimi 10 minutami na tablicy widniał wynik 58:53 dla Czarnych Koszul.

W 4. kwarcie przewaga coraz bardziej zmęczonych Polonistek topniała. Ostatecznie górą były gospodynie, dzięki trafieniom Kingi Dzierbickiej (3 pkt) oraz Weroniki Preihs (2 pkt) w ostatnich 30 sekundach. Tym samym koszykarki AZS UW zrewanżowały się za przegrany w końcówce derbowy mecz na Konwiktorskiej.

MVP w gronie Czarnych Koszul została Martyna Leszczyńska (18 pkt i 7 zbiórek). Aleksandra Kędzierska ustanowiła indywidualny rekord asyst (9) wśród Polonistek w tym sezonie.

Pomimo tej przegranej koszykarki Polonii zakończyły rundę zasadniczą na 1. miejscu tabeli grupy A, z bilansem 17-1 i zagwarantowały sobie rozstawienie (przewagę własnego boiska) przed fazą play-off. Przeciwniczkami Polonii w 1. rundzie będą koszykarki SMS PZKosz Łomianki, a rywalizacja będzie toczyć się do 2 wygranych meczów.

AZS Uniwersytet Warszawski – SKK Polonia Warszawa 73:72 (25:23, 14:13, 14:22, 20:14)

Punkty dla Polonii: Leszczyńska 18 (1×3 pkt), Sosnowska 15 (1×3 pkt), Kędzierska 13 (1×3 pkt), Bucyk 11, Janczak 6, Kowalska 4, Rudenko 3, Olszewska 2, Błajda bez pkt.

Nadesłano:Agata Królikowska, SKK Polonia Warszawa sp.z o.o.