Sportowa Warszawa

Sportowa Warszawa

GALA STYPENDYSTÓW. 24 maja. Wyjątkowa gala dla utalentowanych...

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: środa, 24 maj, 2017 - 15:49, kprzygoda

GALA STYPENDYSTÓW. 24 maja. Wyjątkowa gala dla utalentowanych sportowców.

Przedstawiciele młodych warszawskich sportowców przybyli na Galę Stypendystów, by odebrać gratulacje i wyróżnienia za wywalczone w ubiegłym roku tytuły mistrzowskie. Spotkanie było okazją do podkreślenia jak istotne jest wsparcie utalentowanej młodzieży dla rozwoju ich sportowych karier.

R. Motyl fot. R. Motyl

Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy rozpoczęła uroczystość czytając list Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz skierowany do stypendystów. Przedstawiciele młodych warszawskich sportowców przybyli na Galę Stypendystów, by odebrać gratulacje i wyróżnienia za wywalczone w ubiegłym roku tytuły mistrzowskie. Spotkanie było okazją do podkreślenia jak istotne jest wsparcie utalentowanej młodzieży dla rozwoju ich sportowych karier.

Spotkanie otworzyła Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy, odczytując list Hanny Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy skierowany do stypendystów: – Wydarzenie to zostało nazwane Galą Stypendystów, ale jest niewątpliwym świętem całego środowiska sportowego. Dziś bowiem gratulujemy nie tylko wyróżniającym się warszawskim sportowcom, ale również kadrze szkoleniowej i  przedstawicielom klubów w których na co dzień trenują – rozpoczęła Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Niegdyś stypendystów było stu. Otrzymywali oni po 200, maksymalnie 300 zł. Dziś stypendystów mamy ponad 350, a comiesięczne wypłaty sięgają nawet 1600 złotych – mówił Paweł Lech, radny i przewodniczący Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki Rady m.st. Warszawy. – Wiemy, że warto inwestować w sport i Wy jesteście tego przykładem. Dlatego też stale podnosimy nakłady przeznaczane na ten cel. Są to środki wydawane nie tylko na stypendia czy dotacje dla klubów, dbamy również o infrastrukturę. Przypominam, że w ciągu najbliższych lat na kompleksową modernizację siedmiu ogólnomiejskich ośrodków sportu wydamy ponad 100 milionów złotych – uzupełnił.

W tym roku stypendia sportowe m.st. Warszawy trafiły aż do 355 zawodników, którzy trenują 44 dyscypliny w 71 klubach. Gala Stypendystów, która odbyła się w środę 24 maja w Hali sportowej „Koło” (OSiR Wola) była okazją do uroczystego podziękowania młodym sportowcom za ich wysiłki.
– Warszawscy stypendyści, z pełnym oddaniem i zaangażowaniem reprezentowaliście barwy stolicy na ogólnopolskich i międzynarodowych imprezach sportowych. Często wasze wyniki były okupione niezwykle ciężką i wymagającą wielu wyrzeczeń pracą. Ta postawa pozwoliła Wam jednak osiągnąć mistrzostwo. Dzięki temu sięgnęliście po laury, które dla wielu wydają się być nieosiągalne – mówiła wiceprezydent Renata Kaznowska.

W imieniu stypendystów głos zabrał Wojciech Makowski z Integracyjnego Klubu Sportowego AWF, który reprezentował stolicę również podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w ub. roku.  W rozmowach często słyszę, że temat sportu zastępuje przysłowiowe pytania "o pogodę". Warszawiacy są coraz bardziej aktywni i to bardzo dobrze. Wierzę bowiem, że sport może być właściwym mianownikiem dla ludzkich równań, które na pierwszy rzut oka wydają się być nierozwiązywalne – mówił Wojciech Makowski, pływak, medalista olimpijski i warszawski stypendysta z IKS AWF Warszawa. – Dziękuję Warszawie za to, że docenia nasz wysiłek i tak pozytywnie na nas oddziałuje – motywując, ale także wspierając ekonomicznie. Przecież to właśnie dzięki stypendiom możemy m.in. efektywniej trenować. Po 355-kroć dziękuję, bo tylu nas dziś uhonorowano – dodał wicemistrz olimpijski (z Igrzysk Paraolimpijskich przywiózł srebrny medal wywalczony w pływaniu na dystansie 100 m stylem grzbietowym).

Nagrodzeni sportowcy wyróżnili się najlepszymi wynikami w rywalizacji sportowej, osiągniętymi w 2016 roku. Wartość stypendiów, które otrzymali za wywalczone przez siebie tytuły to łącznie ponad 2,1 mln zł. Najbardziej utalentowani zawodnicy otrzymają wsparcie sięgające nawet 14 400 zł rocznie.

Opracował: Tomasz Demiańczuk, www.um.warszawa.pl.