Sportowa Warszawa

Sportowa Warszawa

Event rodzinny. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym....

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: piątek, 21 luty, 2020 - 08:08, aholownia

Event rodzinny. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. VIII edy

Event rodzinny. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. VIII edycja biegu.

1 marca w Warszawie (Fort Bema) wystartuje VIII edycja biegu Tropem Wilczym. Symultanicznie bieg odbędzie się w ponad 370 miastach w Polsce i poza jej granicami.  Razem ze stolicą PR pobiegną inne europejskie stolice, Kresy, Bałkany, Nowa Zelandia, Azja i Bliski Wschód  (Afganistan, Kuwejt, Irak), Australia, Afryka, USA (Nowy York, Chicago). Warszawska edycja jest szczególna nie tylko dlatego, że to największy bieg w Polsce  ale dlatego, że to właśnie w Warszawie bieg ten się narodził i tu miał swoją pierwszą dużą edycję.  W 2013 roku pierwszy Bieg Tropem Wilczym odbył się w warszawskim, leśnym plenerze i był kameralną imprezą w której wzięło udział mniej niż 20 osób. Rok później Warszawa pobiegła już we wspólnocie 1500 biegaczy. Kolejna edycja była projektem ogólnopolskim, czwarty bieg to już inicjatywa międzynarodowa.  W bieżącej, ósmej edycji weźmie udział ponad 75 tysięcy biegaczy, dodatkowo pobiegnie wojsko z polskich garnizonów oraz żołnierze różnych narodowości we wszystkich misjach sojuszniczych gdzie stacjonują Polacy. Osób towarzyszących biegowi, biorących udział w eventowych atrakcjach będzie wielokrotnie więcej.
Bieg upamiętnia Żołnierzy Niezłomnych walczących w największym powstaniu antykomunistycznym w powojennej Polsce. I jest okazją do wspomnień i wspólnotowego oddania szacunku Bohaterom z polskich rodzin. ! marca jest rodzinnym świętym dla większości Polaków i świętem upamiętniania liderów walki o wolność dla ludzi na całym świecie. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym jest największym biegiem pamięci na świecie a jego najliczniejsza edycja odbywa się właśnie w Warszawie.
Fort Bema – godz. 9.00 początek imprezy. O 10.00 startuje pierwszy dystans – na 10 km a tym samym jest nieoficjalne otwarcie sezonu biegowego, gdyż Tropem Wilczym jest pierwszym biegiem po zimie, na którym można zmierzyć czas swoich aktualnych biegowych możliwości. Miasteczko biegowe scenograficznie i inscenizacyjnie poprowadzi grupa filmowo rekonstrukcyjna – Bemowo.  Elementy partyzanckich obozów pojawią się też obok tras biegowych. Rekonstruktorzy będą animatorami rodzinnych konkursów z nagrodami. Przewidziany jest też dystans dla najmłodszych na 196, 3 metra, wspólne biesiadowanie przy wojskowej grochówce, śpiewanie znanych piosenek z żołnierskich śpiewników i rockowa muzyczna oprawa z głośników i na żywo. O 12.00 wystartuje bieg główny na 1963 metry. Ten dystans właśnie o 12.00 „ruszy” też w pozostałych ponad 370-ciu miejscach na świecie. Dystans upamiętania rok 1963, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty w walce (Józef Franczak ps. „Laluś”) . Na tym dystansie biegną najstarsi i najmłodsi, to też dystans dla Nordic Walking, dla reprezentacji szkolnych biorących udział w konkursach realizowanych w ramach projektu Tropem Wilczym. Event zamyka bieg na dystansie 5 km, który wystartuje o godz. 14.00. Warszawa na biegu będzie gościła nie tylko Polaków. Kilkadziesiąt osób to wielonarodowa ekipa tych, dla których Niezłomni są międzynarodowym wzorem ofiarnej walki o wolność. 
Bardzo ważnym elementem projektu jest zbiórka krwi organizowana przez bieg w partnerstwie z Narodowym Centrum Krwi. Krew można oddawać we wszystkich regionalnych stacjach krwiodawstwa na terenie całej Polski od 24 lutego do 6 marca na hasło ”tropem wilczym”. W dniu biegu 1 marca w wielu miasteczkach biegowych swoje przystanki będą miały mobilne stacje poboru krwi. Podczas biegu, 1 marca w Warszawie na Forcie Bema od godz. 10.00 do 15.00  na tych, którzy mogą pomóc ratować życie i zdrowie innych – będzie czekał krwiobus. Udział w cyklicznych zbiórkach jest bardzo ważny gdyż pozwala koordynować różnego planowane zabiegi  medyczne wymagające wsparcia transfuzją krwi.  Tropem Wilczym jest nie tylko wielkim społecznym porywem wspólnotowego  Polskich Bohaterów ale też wielką transfuzją dla potrzebujących krwi Polaków.
Do biegu można jeszcze dołączyć zapisując się na tropemwilczym.org do poniedziałku 24 lutego do północy. Spóźnieni mogą jeszcze dopisać się w sobotę 29 lutego na Stadionie Legii Warszawa  (tam też jest biuro zawodów i wydawane sa pakiety startowe tym, którzy się już zapisali) w godz. 10.00- 18.00. Dla tych, którzy nie zdążą przygotowano pulę pakietów na zapisy bezpośrednio przed biegiem na Forcie Bema. 

Nadesłano: W.Żółciński, Biuro Geodezji i Katastru