Sportowa Warszawa

Sportowa Warszawa

Bieg na Kopiec Powstania im. Jerzego Róży „Kaktus”

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: wtorek, 30 lipiec, 2019 - 11:43, a.wasowska

Oni przelewali krew, my przelewamy tylko pot
Pod takim hasłem już po raz czwarty odbędzie się Bieg na Kopiec Powstania im. Jerzego Róży „Kaktus”. W tym biegu biegacze nie walczą o czasy i miejsca na podium, tu liczy się jedynie oddanie hołdu  Bohaterom Powstania.
28 września Kopiec Powstania Warszawskiego po raz kolejny odwiedzą biegacze z całej Polski, by wspólnie oddać Hołd Bohaterom Powstania. Bieg nosi imię Jerzego Róży ps. Kaktus - Żołnierza Armii Krajowej IV Obwodu "Grzymała" (Ochota), uczestnika walk na Mokotowie. W trakcie powstania został postrzelony w głowę. Nie pozwolił jednak usunąć pocisku i do końca życia funkcjonował z nim w głowie. Był startowym I Biegu na Kopiec Powstania Warszawskiego. Zmarł 10 marca 2017 w wieku 92 lat.
Wydarzenie tradycyjnie rozpocznie się koło południa wniesiem sztandarów na szczyt Kopca. Następnie biegacze w grupach będą startować co 6 min. Trasa, którą mają do pokonania obejmuje ok. 750 m pętlę. Początkowy jej etap to płaskie schody, następnie zbieg wąwozem leśnym. Trasa nie należy do łatwych lecz z uwagi na charakter wydarzenia cieszy się ona uznaniem wśród biegaczy, którzy nieustannie szukają nowych wyzwań.
Dodatkową atrakcją na biegu są grupy rekonstrukcyjne, które dopingują biegaczy na trasie biegu, a przy okazji inscenizują szpitale polowe, naloty bombowe czy obozy, w jakich przebywali powstańcy w trakcie walk. Chętnie częstują biegaczy gorącą herbatą, czy warzonym nad ogniskiem żurem.
Głównymi gośćmi wydarzenia są członkowie Środowiska Żołnierzy AK IV Obwodu Ochota, którzy są z biegaczami przez cały dzień oraz opowiadają ciekawe historie z czasów powstania. Oni także dekorują medalami zawodników, którzy ukończyli bieg i wypowiedzieli formułę: „poległem x dnia powstania. Melduję wykonanie zadania” (gdzie x odpowiada ilości pokonanych okrążeń).
O godz. 17:00 następuje zatrzymanie biegu. Wszyscy zawodnicy na dźwięk syreny zastygają na trasie biegu w myśl idei, iż „w życiu nie ma stopklatki”. Wówczas na szczyt Kopca wyrusza delegacja z kwiatami i zniczami w celu uczczenia pamięci poległych.
Bieg na Kopiec Powstania Warszawskiego na stałe wpisał się w kalendarz biegowy Warszawy. Biegacze z ogromną przyjemnością i zapałem startują w biegu, z każdą edycją pokonując swoje kolejne słabości. W ubiegłym roku jeden z biegaczy, w celu uczczenia setnej rocznicy niepodległości Państwa Polskiego, pokonał aż 100 okrążeń.
Organizatorzy pragną, aby w tym roku osiągnąć symboliczną liczbę 1944 biegaczy.
Dołącz do śmiałków i wspólnie oddajmy Hołd Bohaterom!
Zapisy na bieg:
www.biegjamyzdema.pl

Nadesłał: W. Żółciński

Pliki do pobrania

  1. 1.
    ulotka_Kopiec
    (plik: ulotka_kopiec_2019-scalone-skompresowany.pdf, rozmiar pliku: 191.71 KB)
    Pobierz