Sportowa Warszawa

Sportowa Warszawa

Aktywnie nad Wisłą 2018 - Szkółka Żeglarstwa Tradycyjnego

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: wtorek, 4 wrzesień, 2018 - 11:08, a.wasowska

Fundacja Szerokie Wody fot. Fundacja Szerokie Wody

Rozpoczynamy kolejną edycję Szkółki Żeglarstwa Tradycyjnego w Warszawie!
Do udziału w projekcie zaprasza Fundacja Szerokie Wody, Sportowa Warszawa i Dzielnica Wisła.
CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO?
Projekt zakłada wprowadzenie zainteresowanych Warszawiaków, w podstawy żeglarstwa rzecznego. Zapoznamy się z podstawami zachowania bezpieczeństwa na wodzie, uproszczoną teorią żeglugi i prowadzenia łodzi motorowodnych i wreszcie praktyką, czyli REJSEM po WIŚLE, podczas którego będziemy prowadzić statek samodzielnie - pod okiem doświadczonych kapitanów oczywiście. Będziemy mieli okazję trzymać za koło sterowe i kierować silnikiem statku, a także
napinać liny żagli czy wyznaczać kierunek żeglugi tradycyjnym sterem rufowym tzw. "drygawecką".
ILE TO POTRWA?
Jedne zajęcia trwają 4 godziny. W dni powszednie od 8:00 do 12:00 i od 12:00 do 16:00 a w weekendy od 11:00 do 15:00 i od 15:00 do 19:00. Każda grupa może wziąć udział w projekcie maksymalnie 3 razy. Przy czym za każdym razem poruszane będą inne aspekty rzecznej żeglugi. W ramach całego projektu chcemy zrealizować łącznie 21 dni warsztatowych, w terminie od rozpoczęcia Szkółki tj 25-tego sierpnia do końca listopada. Nabór jest więc ciągły i otwarty a my jesteśmy elastyczni w doborze terminów realizacji warsztatów. Zapraszamy do rezerwacji terminów i kontaktu.
KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W SZKÓŁCE?
W Szkółce mogą wziąć udział osoby, które są przynajmniej w wieku szkolnym, górnej granicy wiekowej nie ma! Żeby móc zarejestrować swój udział w projekcie, trzeba zgłosić grupę uczestników liczącą od 10 do 20 osób (w przypadku grup składających się z dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, na każde 10 osób, przypadać musi jeden opiekun).
JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W PROJEKCIE?
1) Zbierz grupę liczącą od 10 do 20 osób (ew. + opiekunowie)
2) Wybierz termin na stronie rezerwacyjnej:

 https://fundacja-szerokie-wody.reservio.com/
3) w formularzu rezerwacyjnym podaj swoje imię i adres mailowy (opiekuna/lidera grupy) oraz liczbę uczestników i kategorię wiekową (dzieci lub dorośli) - nie musisz podawać żadnych
szczegółowych informacji.
4) zarezerwuj i poczekaj na potwierdzenie mailowe! Gotowe :) Po rezerwacji otrzymasz maila potwierdzającego od Koordynatora Projektu, z którego dowiesz się jak przygotować swoją grupę do Szkółki.
JAKI JEST PROGRAM SZKÓŁKI?
Dla każdej zainteresowanej grupy przygotowaliśmy 3 dniowy program warsztatowy. Nie musisz jednak rezerwować od razu 3 terminów dla swojej grupy. Możesz zazerwować 1 lub 2 na próbę i zobaczyć czy Wam się spodoba ;)
Dzień Pierwszy: "o Wiśle, łodziach i bezpieczeństwie na wodzie" oraz REJSY motorowodne
Dzień Drugi: "historia i teoria żeglowania po rzece" oraz REJSY pod żaglami.
Dzień Trzeci: Samodzielna żegluga statkiem pod okiem doświadczonego kapitana.
NA CZYM BĘDZIEMY PŁYWAĆ?
Rejsy odbywać się będą na komfortowych i obszernych łodziach wiślanych o powierzchni pokładu ponad 40m2, z zabudowaną częścią do ochrony przed słońcem lub deszczem o powierzchni 20m2. Łodzie są rekonstrukcjami tradycyjnych GALARÓW KRAKOWSKICH, popularnych na Wiśle w XVII wieku (okresie rozkwitu wiślanej żeglugi). Łodzie wyposażone są w 9 metrowe maszty z ożalglowaniem rejowym o powierzchni prawie 40m2 oraz w odpowiednie dla takich jednostek silniki. Na pokładzie będą znajdować się wszelkie potrzebne urządzenia i środki bezpieczeństwa (kapoki dla uczestników, koła ratunkowe, gaśnice itd)
JAK SIĘ Z NAMI SKONTAKTOWAĆ?
W razie pytań możesz też skontaktować się z Koordynatorem Szkółki, telefonicznie pod numerem: 534721604 lub napisać nam maila na adres: szerokiewody.fundacja@gmail.com
JAK DO NAS DOJECHAĆ?
Zajęcia zaczynają się w Porcie Czerniakowskim w klubie PTTK "Rejsy" przy budynku bosmanatu (niebieski budynek). Wjazd na teren Portu od strony Wisłostrady - kierunek Żoliborz, na wysokości Cudu nad Wisłą, Pomnika Saperów i zabudowań WTW. W pobliżu przystanek autobusowy linii 185 o nazwie "Torwar".
DLACZEGO JEST ZA DARMO?
Projekt Szkółka Żeglarstwa Tradycyjnego realizowany jest przez Fundację Szerokie Wody, dzięki współfinansowaniu przez Biuro Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy w ramach programu „Aktywnie nad Wisłą”.

 

Nadesłane: Fundacja Szerokie Wody