Sportowa Warszawa

Sportowa Warszawa

AEROBIK 21-23 kwietnia. Akademickie Mistrzostwa Polski w wersji sportowej

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: środa, 19 kwiecień, 2017 - 08:36, kprzygoda

W dniach 21-23.04 (piątek-sobota) w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ul. Księcia Trojdena 2 c odbędą się Akademickie Mistrzostwa Polski w Aerobiku Sportowym. Do tegorocznej edycji Mistrzostw zgłosiło się ponad 100 zawodników i zawodniczek z 19 uczelni. W poszczególnych kategoriach wystartuje: 29 solistek, 15 solistów, 10 par mieszanych, 21 trójek.

Marcin Selerski. Nadesłała: Iza Kieszek-Wasilewska, Specjalista ds. kontaktu z mediami, AZS Warszawa fot. Marcin Selerski. Nadesłała: Iza Kieszek-Wasilewska, Specjalista ds. kontaktu z mediami, AZS Warszawa

AZS Warszawa zapraszam na Akademickie Mistrzostwa Polski w aerobiku sportowym, które odbędą się w dniach piątek-sobota (21-23.04) w Centrum Sportowym WUM.

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA POLSKI W AEROBIKU SPORTOWYM
W dniach 21-23.04 (piątek-sobota) w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ul. Księcia Trojdena 2 c odbędą się Akademickie Mistrzostwa Polski w Aerobiku Sportowym. Do tegorocznej edycji Mistrzostw zgłosiło się ponad 100 zawodników i zawodniczek z 19 uczelni.

W poszczególnych kategoriach wystartuje: 29 solistek, 15 solistów, 10 par mieszanych, 21 trójek.

Program:
21.04 (piątek)
10.00-19.00 – eliminacje trójek, solistów, solistek, par,
12.00 – uroczyste otwarcie Mistrzostw.

22.04 (sobota)
10.00-19.00 – półfinały trójek, solistów, solistek, par.

23.04 (niedziela)
10.00-13.00 – finały trójek, solistów, solistek, par,
15.00 – oficjalne zakończenie Mistrzostw oraz wręczenie nagród.

Aerobik Sportowy jest dość specyficzną i bardzo trudną dyscypliną. Łączy w sobie zarówno elementy siłowe, taneczne, jak również skoki. Zawodnicy startują w czterech konkurencjach: solistki, soliści, pary mieszane i trójki, prezentując się po planszy o wymiarach 7 m x 7 m. Podczas zawodów, zawodnicy prezentują 2-minutowy układ choreograficzny, który składa się z około 20 do 25 punktowanych przez sędziów elementów z grupy skoków, pompek, szpagatów czy siły statycznej. Zawodników oceniają trzy grupy sędziów oraz sędzia główny, czuwający nad poprawnością przebiegu zawodów.

Szczegółowe informacje oraz Regulamin dostępne na stronach: http://ampy.pl/ w zakładce Dyscypliny, http://www.azs.waw.pl/ampaerobik oraz https://www.facebook.com/ampaerobik/ .

Kontakt: Oliwia Zbieć, oliwia.zbiec@gmail.com, tel. 502 073 738.

Akademickie Mistrzostwa Polski odbywają się w ramach obchodów 100-lecia Akademickiego Związku Sportowego w Warszawie, nad którymi patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Szczegółowy opis dyscypliny

Aerobik Sportowy jest specyficzną i bardzo trudną dyscypliną, nazywanie go wyczynową formą fitnessu jest zbytnim uproszczeniem. Dlaczego? Przede wszystkim, dlatego, że łączy w sobie zarówno elementy siłowe, taneczne, jak również skoki. Zawodnicy startują w czterech konkurencjach: solistki, soliści, pary mieszane i trójki, prezentując się po planszy o wymiarach 7m x 7m. Podczas zawodów, zawodnicy przedstawiają 2–minutowy układ choreograficzny, który składa się z około 20 do 25 punktowanych przez sędziów elementów, z grupy skoków, pompek, szpagatów czy siły statycznej. Zawodników oceniają trzy grupy sędziów oraz sędzia główny, czuwający nad poprawnością przebiegu zawodów. Najbardziej istotną oceną jest nota aerobikowa, na którą wpływ ma wydolność zawodnika podczas układu, mierzona m.in. szybkością i dynamiką ruchu (co wiąże się głównie z tempem muzyki), zakresem ruchu, wysokością skoków, trudnością wykonywanych elementów, intensywnością i trudnością choreografii oraz szybkością przemieszczania się po planszy. Na ocenę wpływ ma zarówno kondycja zawodnika, jak również poprawność i dokładność wykonania kroków czy elementów technicznych. Sędzia aerobikowy zwraca uwagę na wszechstronność zawodnika, czyli na równowagę między ilością elementów ze wszystkich grup, gdzie premiowane są skoki oraz elementy siłowe. Dodatkowo oceniania jest równowaga intensywności pracy górnej i dolnej części ciała, jak również prawej i lewej strony zawodnika.
Ocena techniczna jest wynikiem sumy punktów wszystkich wprowadzonych na kartę startową elementów/figur, bardzo dokładnie wyliczaną przez sędziego. Zawodnik/trener, przygotowując kartę startową zawodnika ma obowiązek zaznaczyć wszystkie elementy, wśród których muszą się znaleźć compulsory (są to cztery pajace, cztery pompki i cztery wymachy nóg), obligatory (po jednym elemencie z grupy skoków, szpagatów, pompek i siły statycznej). Dodatkowo w karcie umieszczone są tzw. elementy dodatkowe, które również są punktowane i podnoszą poziom techniczny całego układu. Wszystkie wprowadzone w kartę startową elementy muszą być wykonane „czysto” – drobny błąd: zachwianie się, lądowania po skokach do zbyt niskiej pozycji, brak wystarczającego zakresu ruchu w skokach szpagatowych czy asynchroniczne wykonanie elementów w układzie zespołów, powoduje obniżenie wyjściowej wartości elementu a nawet niezaliczenie elementu (0 pkt). Choreografia jest najważniejszym elementem ocenianym przez sędziego artystycznego. Składają się na nią dziesiątki kroków o charakterze aerobikowym: kroki powinny być obszerne, skoczne, pokazujące siłę nóg, pozwalające kilkoma odbiciami przemieścić się przez całą szerokość planszy. To właśnie te kroki, ich szybkość, wysokość i dynamika, najbardziej pokazują kondycję zawodnika, który w ciągu 2 minut na planszy nie powinien ani na sekundę zwolnić czy zatrzymać się. Kroki utrudnione są mocną i obszerną pracą rąk, każdy krok wymaga zmiany pozycji ułożenia ramion, co dodatkowo utrudnia przemieszczanie się zawodnikowi. Cała choreografia musi być wykonana „w muzyce”, co oznacza poruszanie się w rytmie charakterystycznego bitu muzyki aerobikowej, w tempie średnio na poziomie 155 bmp. Sędzia artystyczny ocenia również poruszanie się po planszy a dokładnie jej wykorzystanie – im większą powierzchnię planszy zajmie/przejdzie zawodnik podczas 2 minut układu, tym ocena jest wyższa. Aby część artystyczna była również miła dla oka, ocena uwzględnia również „czystość” układu – dotyczy to zarówno poprawności wykonania elementów, jak również ogólnie prowadzonego ruchu przez zawodnika (nogi proste w kolanach, palce stóp obciągnięte, plecy proste, głowa wysoko) – na planszy liczy się prezencja. Choreografia powinna odzwierciedlać charakter muzyki. Układy zespołów oceniane są również pod kątem interakcji między zawodnikami na planszy, ich wzajemnego przemieszkania się oraz ich interpretacji muzyki – choreografia powinna być innowacyjna, oryginalna, powinna zaciekawić i zaintrygować widza. Całość oceny dopełnia estetyka wykonania, pewność siebie wyrażona poprzez świadomy ruch podczas układu, jak również zdrowa sportowa sylwetka zawodnika, którego strój jest dodatkowo dopasowany do charakteru układu i wybranej przez niego muzyki.

Zdjęcia: autor Marcin Selerski.

Nadesłała: Iza Kieszek-Wasilewska, Specjalista ds. kontaktu z mediami, AZS Warszawa, tel. 608 628 880 , http://azs.waw.pl/

Zobacz na mapie

1.
zamknij
Centrum Sportowo-Rekreacyjne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Dane adresowe:
Księcia Trojdena 2
Warszawa

Pliki do pobrania

  1. 1.
    Szczegółowy opis dyscypliny
    (plik: aerobik_sportowy_opis_dyscypliny.docx, rozmiar pliku: 15.29 KB)
    Pobierz