Sportowa Warszawa

Sportowa Warszawa

62. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Dookoła Mazowsza

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: wtorek, 30 lipiec, 2019 - 12:20, a.wasowska

kolarz na szosie z tyłu barierki fot. Nadesłała: M. Szyller

Krótka jazda indywidualna na czas (2,3 km) – PROLOG -   na terenie toru wyścigów konnych na warszawskim Służewcu otworzyła zmagania w 62. WDM i  wyłoniła liderów poszczególnych klasyfikacji. Wystartowało 138 zawodników. Niespodziewany zwycięzca Erlend Blikra pokonał Kurka o dwie i Bartę o trzy sekundy.
Czwartkowy etap potwierdził słowa Blikry, który po zwycięskim prologu przyznał, że nie uważa się za dobrego czasowca i specjalizuje się w sprintach. Na mecie w Teresinie wyprzedził o długość roweru będącego w dobrej formie Aniołkowskiego i jednego z najszybszych polskich kolarzy – Stępniaka.
Kolejny etap prowadzący pętlami wokół Teresina (168 km) rozgrywany był w bardzo szybkim tempie, sięgającym 45 km/godz. Wygrał tu ponownie  Blikra, mecie w Teresinie wyprzedził o długość roweru będącego w dobrej formie Aniołkowskiego i jednego z najszybszych polskich kolarzy – Stępniaka.
Etap II był również bardzo szybki, czemu sprzyjała płaska trasa i dobra nawierzchnia. Nie brakowało prób rozerwania grupy, szczególnie na odcinkach prowadzących w otwartym terenie, gdzie dość mocno wiało. Peleton pozwolił jedynie na jeden odjazd – przez kilkadziesiąt kilometrów na czele jechała trójka kolarzy z Polakami Pawłem Cieślikiem i Szymonem Rekitą oraz Czechem Vojtechem Repą. Ich przewaga nie przekraczała jednak dwóch minut i na ostatniej rundzie zostali doścignięci. Finisz stuosobowej grupy na mecie etapu wokół Grodziska Maz. (167 km) był ozdobą piątkowej rywalizacji. Na długiej prostej prowadzącej do mety peleton rozwinął ogromną prędkość, a o czołowych lokatach decydowały dosłownie centymetry. Po analizie zapisu fotofiniszu sędziowie stwierdzili, że Blikra wyprzedził Aniołkowskiego o grubość opony.
A jednak na III etapie dotychczasowy lider przegapił szansę wygrania. Zwycięstwem Stanisława Aniołkowskiego (CCC Development) zakończył się w sobotę w Kozienicach 62. kolarski wyścig Dookoła Mazowsza. O jego końcowym triumfie zadecydował udany finisz na mecie ostatniego, trzeciego etapu.
Drugi na mecie w Kozienicach był Norweg Louis Bendixen (Coop), a trzeci Norbert Banaszek (Hurom BDC Development). W klasyfikacji końcowej Aniołkowski wyprzedził Grzegorza Stępniaka (Wibatech Merx) i Czecha Frantiska Sisra (Elkov-Author).
„Zwycięstwo to wielka satysfakcja dla mnie i całej drużyny, która przez cały etap mi pomagała” – powiedział na mecie zwycięzca Stanisław Aniołkowski (CCC Development).

Nadesłała: M. Szyller

Pliki do pobrania

 1. 1.
  Lista startowa
  (plik: lista_startowa.pdf, rozmiar pliku: 243.95 KB)
  Pobierz
 2. 2.
  etap_3_wyniki
  (plik: etap_3_wyniki_koncowe.pdf, rozmiar pliku: 435.1 KB)
  Pobierz